XIII Poznań Ice Festival to już historia

Tegoroczna edycja przyciągnęła prawdziwe tłumy, a na scenie festiwalowych zmagań stanęło 24 doświadczonych rzeźbiarzy.  Zwycięzcami Konkursu Głównego zostali Słowacy Adam Bakoš i Miroslav Trnovský, zaś sobotnie zmagania w widowiskowej konkurencji Speed Ice Carving wygrał Amerykanin, Don Loving.

Pierwszy dzień Poznań Ice Festivalu upłynął pod znakiem tworzenia z lodowych brył rzeźb na wylosowany wcześniej temat. W ciągu kilkunastu minut na płycie Starego Rynku stanęły najrozmaitsze figury. W finałowym starciu wzorem wymagającym szybkiego i najwierniejszego odtworzenia okazał się poznański ratusz, który okazał się szczęśliwy dla wspomnianego powyżej Don’a Loving’a reprezentującego USA. Drugie miejsce zajął Polak, Michał Mizuła, zaś trzecie – Angelito Baban, również przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

Niedziela była dniem Konkursu Głównego – podczas kilkugodzinnego tworzenia monumentalnych, zapierających dech w piersiach rzeźb, zużyto kilkanaście ton lodu! Pracę artystów ocenili Bartosz Guss – zastępca prezydenta Poznania, prof. Karolina Komasa z Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego i Robert Burkat z firmy Ice Team.  Zwycięzcami Konkursu Głównego zostali Słowacy – Adam Bakoš i Miroslav Trnovský, autorzy rzeźby aktora i reżysera kina niemego, Charliego Chaplina. Na drugiej pozycji uplasowali się Serbowie tworzący w finałowym starciu figurę lwa – Nenad Klajic i Strajin Čančarević. Trzecie miejsce przypadło reprezentującym Hiszpanię Bruno Fleuritowi i Maxowi Rutgersowi, którzy wykonali posąg kobiety z ważką na dłoni.
Poza festiwalowymi zmaganiami przez cały dzień na Starym Rynku odbywały się koncerty oraz warsztaty rzeźbienia w lodzie dla dzieci, które cieszyły się dużym zainteresowaniem najmłodszych.
Całe wydarzenie zakończył barwny pokaz laserowo-multimedialny.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za niezapomniane emocje i zagwarantowanie doznań artystycznych na najwyższym poziomie, a odwiedzającym za setki uśmiechów i ich obecność.

Do zobaczenia na kolejnym Poznań Ice Festival!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *